mikrotomOgólna charakterystyka mikrotomów

Preparat biologiczny przeznaczony do obserwacji w mikroskopie powinien być tak cienki by wiązka światła lub elektronów mogła przez niego przeniknąć oraz aby zapewnić pojedynczą warstwę interesujących badacza struktur. Niezwykle istotne jest aby wewnętrzna struktura badanego materiału nie została uszkodzona. Kryteria te spełniają preparaty uzyskane za pomocą mikrotomu. Jest to narzędzie laboratoryjne służące do cięcia obiektów na niezwykle cienkie plastry, zapewniając równą krawędź cięcia. Grubość uzyskanego preparatu zależy przede wszystkim od rodzaju obiektu oraz sposobu jego przygotowania.

Budowa mikrotomu

Klasyczny mikrotom zbudowany jest z obrotowego noża tnącego który może być stalowy, diamentowy lub szklany. Mikrotom laserowy wykorzystujący do cięcia materiału impulsowy laser podczerwony i jest urządzeniem bardziej precyzyjnym. Obiekt umieszczany jest w imadle, które pozwala na dokonywanie preparacji tkanek przygotowanych różnymi metodami. Grubość uzyskanych skrawków regulujemy za pomocą śruby mikrometrycznej. Zakres grubości wynosi od 0,5 do 60 µm. Mikrotomy dzielimy na mechaniczne, półautomatyczne oraz całkowicie automatyczne, które dzięki zastosowaniu podzespołów elektronicznych są najbardziej precyzyjne.

Zastosowanie mikrotomów

Mikrotom zastosować można do cięcia różnych rodzajów tkanek od zielonych tkanek roślinnych, po twardą tkankę kostną. Wykorzystywane są w badaniach histologicznych, podczas kriosekcji, w immunohistochemii oraz botanice. Są urządzeniami, które powszechnie wykorzystuje się w placówkach medycznych i naukowych w których przygotowuje się próbki do badań laboratoryjnych.

Jednym z częściej wykorzystywanych zastosowań mikrotomu jest przygotowanie preparatów do obserwacji w mikroskopie elektronowym. Wykorzystywane są do tego ultramikrotomy, które są najbardziej precyzyjne i możemy uzyskać skrawki o najmniejszej grubości. Próbki po pocięciu utrwalane są w żywicy epoksydowej oraz jeśli jest to konieczne następuje kontrastowanie interesujących struktur z wykorzystaniem odpowiednich barwników.

Mikrotom umieszczony w komorze o ujemnej temperaturze (od -15°C do -25°C) wykorzystywany do krojenia zamrożonego materiału nazywamy kriostatem. Mikrotomy botaniczne wykorzystywane są do preparatyki twardych materiałów biologicznych.

Specjalizujemy się w dziedzinie mikroskopii elektronowej oraz rozwiązaniach dedykowanych do preparatyki próbek mikroskopowych. Skontaktuj się z naszymi specjalistami, w celu doboru optymalnego rozwiązania:

PIK INSTRUMENTS 

tel: +48 22 726 74 96

e-mail: kontakt@pik-instruments.pl

ul. Gen. L. Okulickiego 5F

05-500 Piaseczno, Polska

pon-pt: 08:00 – 16:00