DEWAR

Właściwości dewaru

Ciecz, której temperatura wrzenia nie przekracza -90 °C nazywamy cieczą kriogeniczną albo cieczą silnie oziębioną. Zaliczamy do tej grupy ciekły azot oraz inne gazy w stanie ciekłym, m. in. hel, tlen oraz wodór. Bardzo niska temperatura wrzenia sprawia, że są one powszechnie wykorzystywane np. w mrożeniu materiałów biologicznych.
W kontakcie z obiektem o znacznie wyższej temperaturze ciecz kriogeniczna wrze i gwałtownie paruje, co znacznie zwiększa ciśnienie panujące w szczelnie zamkniętym naczyniu, w którym się znajdują.

Przechowywanie cieczy kriogenicznych

Ze względu na swoje właściwości ciecze kriogeniczne muszą być przechowywane i transportowane w dedykowanych pojemnikach. Przede wszystkim muszą spełniać funkcję termosu, czyli utrzymywać niską temperaturę cieczy, a dodatkowo powinny być wyposażone w zawory bezpieczeństwa chroniące przed gwałtownym wzrostem ciśnienia.

Konstrukcja i zasada działania dewaru

izolacyjnych zwanych dewarami. Ścianki takich pojemników są podwójne, a z przestrzeni pomiędzy nimi wypompowuje się powietrze tworząc atmosferę próżniową. Doprowadzenie do sytuacji, w której droga swobodna cząsteczek gazu jest znacznie większa niż odległość między ściankami pojemnika, prowadzi do bardzo niskiej przewodności cieplnej układu, dzięki czemu konwekcja wewnątrz naczynia praktycznie nie zachodzi.
Początkowo dewary wykonywano ze szkła. W pełni metalowe pojemniki są gorszymi izolatorami cieplnymi, lecz nadrabiają to większą wytrzymałością i obecnie jest to najczęściej stosowane rozwiązanie. Ścianki dewaru są cienkie, co sprawia że podczas napełniania zbiornika ciecz ociepla się minimalnie nie powodując znacznych zmian temperatury kriocieczy. Dodatkowo mogą być pokryte materiałem odbijającym promieniowanie (np. srebrem), co również redukuje wymianę ciepła. Od góry zamknięte są specjalnym korkiem wykonanym z materiałów o znakomitych właściwościach izolacyjnych.
Najczęściej pojemność dewarów mieści się w przedziale od 4 do 50 litrów, choć można spotkać znacznie mniejsze jak i większe pojemności w zależności od przeznaczenia. Pojemniki o większych pojemnościach wyposażone są w zawory umożliwiające bezpieczne nalewanie mniejszych objętości cieczy oraz wskaźniki poziomu cieczy wewnątrz zbiornika. Dewary mogą być wyposażone w alarmy niskiego poziomu, systemy automatycznego napełniania oraz stelaże do przechowywania próbek.

Zastosowanie dewaru

Dewary umożliwiają wydajne i ekonomiczne przechowywanie cieczy przesz dłuższy czas. Dzięki dostępności na rynku dewarów różnej pojemności, kształtów oraz dodatkowego wyposażenia sprawdzają się w różnych zastosowaniach. Wykorzystywane są najczęściej w instytutach badawczych i medycznych do przechowywania cieczy kriogenicznych, jako łaźnie chłodzące oraz pojemniki do długotrwałego przechowywania próbek wymagających skrajnie niskich temperatur.

 

 

 

Specjalizujemy się w dziedzinie mikroskopii elektronowej oraz rozwiązaniach dedykowanych do preparatyki próbek mikroskopowych. Skontaktuj się z naszymi specjalistami, w celu doboru optymalnego rozwiązania:

PIK INSTRUMENTS 

tel: +48 22 726 74 96

e-mail: kontakt@pik-instruments.pl

ul. Gen. L. Okulickiego 5F

05-500 Piaseczno, Polska

pon-pt: 08:00 – 16:00